Společnost Doosan Bobcat

Historie společnosti Bobcat v České Republice

Historie české pobočky Doosan Bobcat v Dobříši  začala v roce 2001, kdy světoznámý americký výrobce Bobcat ze Severní Dakoty s padesátiletou tradicí získal společnost Superstav. Tradiční výroba Superstavu skončila v roce 2005, kdy Bobcat spustil v Dobříši sériovou výrobu řady 553 smykového nakladače, určeného specificky pro evropský trh. Tato výroba byla na začátku roku 2007 nahrazena řadou smykových nakladačů  pro středně těžké práce, S100, které si lehce poradí i s prací v omezeném prostoru a uvnitř budov.

 Významným krokem bylo spuštění výroby nového mini bagru (1,3 tuny) Bobcat 319 na počátku roku 2006. Tento výrobek byl první svého typu, který byl navržen, vyvinut a vyroben na evropském kontinentě přesně podle přání místních zákazníků. Ve stejném roce došlo k přesunu výroby smykového nakladače S130. Filosofie dakotské firmy skutečně naslouchat přáním svých zákazníků tedy úspěšně pokračuje v české pobočce, která v současné době zaměstnává 500 pracovníků.

 V roce 2007 vznikl tzv. na zelené louce v Dobříši zbrusu nový výrobní závod, vývojové centrum se 130 zaměstnanci a rozsáhlým školícím zázemím. Toto rozhodnutí ukázalo snahu Bobcat přiblížit se evropským klientům. Továrna se svářecím střediskem vyrábí nakladače a kompaktní bagry až do váhy tří tun. Marketing a prodej je řízen z centrály v Bruselu.

 

Ke vzniku technologického parku Doosan, který bude pokrývat vývoj, výrobu produktů a trénink prodejců i zákazníků chybí jediné, výstavba nového Výzkumně vývojového centra. Tento projekt je podporován centrálou Doosanu v Jižní Koreji a odpovědnost za realizaci má evropská část DICE. Inženýrský tým spolupracuje na tvorbě potřebné dokumentace a připravuje se na další navýšení produktivity vývojových činností a posilování firemního know-how. Díky globální spolupráci inženýrských týmů Doosanu je tak zapojen do tvorby budoucnosti firmy a plně naplňuje vizi Doosanu G2 – Growth of Business & Growth of People.

 

Součást gigantu Doosan

Bobcat, který byl v Severní Dakotě vlastněn rodinou Melroe se sídlem v Bismarcku až do roku 1995, byl odkoupen firmou Ingersoll Rand. Bobcat disponuje kromě Dobříše a čtyř domácích poboček také pobočkami ve Francii a v Číně. V roce 2007 byl Bobcat odkoupen jihokorejským koncernem Doosan, jehož kořeny sahají do roku 1896. Doosan, který původně začal jako malý obchod, dnes zaměstnává 35 000 lidí ve 33 zemích světa a mimo jiné vlastní domácí verze časopisů Vogue a GQ, řetězce Burger King a KFC, dealership korejské Hondy nebo korejský basebalový tým - Doosan Bears. Nosným programem je ovšem stavební zařízení. Dobříšký závod spadá pod Doosan Infracore International s ústředím v Charlotte, N.C. Získáním Bobcatu se portfolio koncernu Doosan obohatilo o další produktové řady a firma získala velmi silnou značku. Pod koncern Doosan od roku 2009 patří také Škoda Power s výrobou parních turbín.

Vývoz české pobočky tvoří plných sto procent. V Dobříši je navrženo, vyrobeno a distribuováno kompletní zařízení pro světové trhy ve stavebnictví a průmyslu. V v roce 2011 jsme uvedli na trh nejmenší bagr z řady bagrů 2,5-3,5tuny stroj E26 s vynikající odezvou na trhu. V nynější chvíli uvádíme na trh facelift bagrů E14 a E16 a jako třešinku na dortu taktéž speciální limitovanou edici stroje E16 k výročí 25 let Bobcatu ve světě! Jako uzavření roku se v portfoliu objeví nový stroj E24. U smykem řízených nakladačů jsme v roce 2011 přivedli do našeho závodu výrobu podovzků stroje S100 a tím rozšířili zaměření výroby i tímto specifickým směrem a v tomto trendu pokračujeme i v roce 2012, kdy zde kompletně pokryjeme výrobu podvozků pro nejmenší modelovou ředu smykem řízených nakladačů S130. Významným krokem je probíhající generační obměna střední platformy nakladačů, kdy počátkem roku 2013 zahájíme výrobu a v krátkém období obměníme celou platformu pěti modely S510, S530, S550, S570 a S590.

 Školící centrum

Nové školící centrum firmy Bobcat pro zákazníky v Evropě vzniklo v roce 2007 současně s novým výrobním závodem v Dobříši v areálu o rozloze 1,7ha. Vedle nové budovy s moderními učebnami se nachází rozlehlý venkovní prostor určený pro praktické kurzy bagrování. Jeho vybavení je na špičkové světové úrovni a výrazně podporuje pověst výrobce coby lídra v oblasti školení a podpory prodeje svých výrobků po celém světě.

 

Ve středisku probíhá školení o produktech, službách a zaškolování obsluhy zařízení i dealerů tak, aby mohli zákazníkům předávat detailní nejnovější informace o všech výrobcích. Školící středisko plně odpovídá kvalitě výrobků a služeb poskytovaných firmou a certifikovaných po celém světě.

Probíhá zde více než šedesát kurzů ročně od dvou do pěti dnů pro drobné vlastníky strojů až po největší stavební firmy, nové zaměstnance či obsluhu strojů. Dealeři mohou na místě bagry a nakladače otestovat, porovnávat a vyzkoušet žhavé novinky, servisní technici se zdokonalují ve znalostech z oblasti údržby. Zákazníci se etablují z oblasti Evropy, Blízkého východu a Afriky.

Login